TARİHÇE

Vepa, 1962 yılında, İstanbul'da, Vedat Öztarhan tarafından küçük bir dükkân ile birlikte, saç ve diş fırçası ve kozmetik şirketi olarak kurulmuştur. İlerleyen zamanda, kardeşi Özer Öztarhan ortaklığı ile şirket büyümüş, büyümenin akabinde kadın ve erkek giyim sektöründe yatırım yapılmaya başlanmıştır. Vepa, giyim markası olarak kurumsal kimliğini oluşturduktan sonra, küresel markalarla yeni ortaklıklar kurmak için gerekli sermayeyi oluşturacak derecede büyüdü.

1988 senesinde Estee Group distribütörlük anlaşması ile Vepa Türkiye'de kozmetik ithal eden ilk şirket oldu. Kozmetikte önde gelen firma olarak Vepa, kozmetik sektörünün büyümesine katkıda bulundu ve diğer küresel markaların da Türkiye'ye yatırım yapmasına ön ayak oldu. Vepa; Estee Lauder, Clinique, La Mer gibi markaları Türk kozmetik sektörüne, öncü kozmetik markalar olarak kazandırdı.

1989 yılında Vepa, Türk pazarı için Nike'la distibütörlük ve giyim lisansı anlaşmaları imzaladı. Türkiye'de başarıyla faaliyet gösterdikten ve sürekli büyüyen aktif bir spor sanayi yarattıktan sonra Nike 2001 yılında Türkiye'de kendi yatırımlarını yapmaya karar verdi. Vepa Group, Nike'ın en büyük toptancısı olarak, perakende alanında Nike'ın stratejik ortağı olmak üzere özel bir anlaşma imzaladı.

1997 yılında Vepa Group kozmetik piyasasındaki konumunu güçlendirmek üzere Shiseido ile distribütörlük anlaşması imzalandı.

2004 senesinde Vepa Group, ilk profesyonel makyaj markası olan MAC ile anlaşma yapıp, akabinde münferit MAC mağazaları açarak kozmetik sektöründe bir ilke daha imza attı. Uluslararası mağazalar arasında ilk yıl Avrupa kıtasındaki en yüksek cirolu dördüncü MAC mağazası İstanbul'da Akmerkez Alışveriş Merkezi'nde açıldı.

Aynı sene Vepa, ABD'deki ikinci en büyük spor ayakkabısı markası olan New Balance ile de bir distribütörlük anlaşması imzaladı. Aralık 2005'te, yeni mağaza konsepti dolayısıyla Vepa'ya "EMEA yılın distribütörü " ödülü layık görüldü. Şirketin mülkiyetinde ve işletimindeki New Balance perakende mağazaları, işletmenin büyümesindeki temel stratejiydi.

2007'de Vince Camuto Group ile BCBGeneration, Jessica Simpson ve Vince Camuto markalarını içeren bir distribütörlük anlaşması imzalandı. Birden çok markanın yer aldığı yeni kadın ayakkabı & çanta mağazası Vepa'62 konsepti ile bu markaları temsil etmektedir.

2008 senesine Fitflop ve Lalique, 2009 senesinde ise H20 markaları ile distribütörlük anlaşması imzalanmıştır.

2010 senesinde Nars kozmetiğin distribütörlüğü alındı ve Avrupa'da ilk Nars mağazası Vepa Group tarafından İstanbul Şaşkınbakkal'da açılmıştır.

Yine 2010 senesinde Vepa Group çatısında yer alan markaların sezon sonu ürünleri için Vepa Outlet mağazası Starcity'de açılmıştır.

2011 yılında ise dünyanın en önemli profesyonel makyaj markalarından Make Up For Ever ile distribütörlük anlaşması imzalanmıştır.

2012 yılında ise İtalya’nın en tanınmış giyim ve aksesuar markalarından Liu.Jo ile distribütörlük anlaşması imzalandı.

2013 yılında, yeni e-ticaret ve spor perakende markası SportSoul lanse edildi. Dünyaca ünlü performans ve günlük yaşam markalarını, kadın,erkek ve çocuk kategorilerinde www.sportsoul.com online  alışveriş sitesiyle müşterilerine sunan Sportsoul, konseptini Eylül 2013’te Bebek’te ve Şubat 2014’te Nişantaşı’nda açılan mağazalarıyla tamamlıyor.